199k views
4 votes
Julie is cycling at a speed of 3.4 meters/second. If the combined mass of the bicycle and Julie is 30 kilograms, what is the kinetic energy?

A.
1.7 × 102 joules
B.
1.5 × 102 joules
C.
2.0 × 102 joules
D.
2.2 × 102 joules

1 Answer

4 votes

Answer:

A

Step-by-step explanation:

KE = 1/2 mv^2

=1/2(30kg)( 3.4 m/s)^2

=173.4 joules

=1.7×10^2 joules

User Bandon
by
6.9k points