Answer:
Unit price = 3.54$
Explanation:
By using criss-cross method:
5 gallons -> $17.70
1 gallon -> ?
Unit price = 1x17.70 / 5 = 3.54$
Hope this helps..
To find the unit price we need to all price divide by number of gallons, so
Answer: The unit price is $3.54
6.2m questions
8.2m answers