41.4k views
0 votes
Marco bought 5 gallons of gasoline for $17.70.

To find the unit price, the cost by the number of gallons.
The unit price is .

2 Answers

3 votes

Answer:

Unit price = 3.54$

Explanation:

By using criss-cross method:

5 gallons -> $17.70

1 gallon -> ?

Unit price = 1x17.70 / 5 = 3.54$

Hope this helps..

User Sila
by
5.4k points
5 votes

To find the unit price we need to all price divide by number of gallons, so


17.70/5=3.54

Answer: The unit price is $3.54

User Deltacrux
by
5.5k points