Answer:
$4,400
Step-by-step explanation:
For calculation of amount that will be credited to Accounts Payable first we need to find out the GST and PST which is shown below:-
Goods and services tax GST = Goods and services percentage × Purchase cost
= 5% × $4,000
= $200
Provisional sales tax PST = Provisional sales tax percentage × Purchase cost
= 5% × $4,000
= $200
Amount that will be credited to accounts payable = Purchase cost + Goods and services tax GST + Provisional sales tax PST
= $4,000 + $200 + $200
= $4,400
Therefore for computing the amount that will be credited to accounts payable we simply added all the taxes value with the purchase cost.