79.2k views
1 vote
The life time of a certain brand of bulbs produced by a company is normally distributed, with mean 210 hours and standard deviation 56 hours.what is the probability that a bulb picked at random from this company product will have a life time of at least 300 hours?

User Tashuhka
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

5.37% probability that a bulb picked at random from this company product will have a life time of at least 300 hours

Explanation:

Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.

In a set with mean
\mu and standard deviation
\sigma, the zscore of a measure X is given by:


Z = (X - \mu)/(\sigma)

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.

In this question, we have that:


\mu = 210, \sigma = 56

What is the probability that a bulb picked at random from this company product will have a life time of at least 300 hours?

This is 1 subtracted by the pvalue of Z when X = 300. So


Z = (X - \mu)/(\sigma)


Z = (300 - 210)/(56)


Z = 1.61


Z = 1.61 has a pvalue of 0.9463

1 - 0.9463 = 0.0537

5.37% probability that a bulb picked at random from this company product will have a life time of at least 300 hours

User Carlo Pellegrini
by
7.0k points