41.5k views
2 votes
Maritime Marine Company has total estimated factory overhead for the year of $986,800, divided into four activities: fabrication, $386,400; assembly, $207,900; setup, $112,000; and inspection, $280,500. Maritime manufactures two types of boats: a speedboat and a bass boat. The activity-base usage quantities for each product by each activity are as follows:

Fabrication Assembly Setup Inspection

Speedboat 1,200 dlh 1,800 dlh 60 setups 600 inspections
Bass boat 1,800 1,200 100 200
3,000 dlh 3,000 dlh 160 setups 800 inspections

Required:
a. Determine the activity rates for each activity.
b. Determine the factory overhead cost per unit for each product, using activity-based costing.

User Miqe
by
7.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Instructions are below.

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Estimated costs:

fabrication= $386,400

assembly= $207,900

setup= $112,000

inspection= $280,500.

Fabrication Assembly Setup Inspection

Speedboat: 1,200 dlh 1,800 dlh 60 setups 600 inspections

Bass boat: 1,800 1,200 100 200

3,000 dlh 3,000 dlh 160 setups 800 inspections

First, we need to calculate the overhead rate for each activity:

Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

fabrication= 386,400/3,000= $128.8 per direct labor hour

assembly= 207,900/3,000= $69.3 per direct labor hour

setup= 112,000/160= $700 per setup

inspection= 280,500/800= $350.63 per inspection

Now, we can allocate overhead to each product:

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Speedboat= 1,200*128.8 + 1,800*69.3 + 60*700 + 600*350.63

Speedboat= $531,678

Bass boat= 1,800* 128.8 + 1,200*69.3 + 100*700 + 200*350.63

Bass boat= 455,126

User Damiano Fantini
by
6.9k points