159k views
1 vote
Suppose a large shipment of stereos contained 18% defectives. If a sample of size 306 is selected, what is the probability that the sample proportion will differ from the population proportion by less than 6%

1 Answer

2 votes

Answer:

99.36% probability that the sample proportion will differ from the population proportion by less than 6%

Explanation:

To solve this question, we need to understand the normal probability distribution and the central limit theorem.

Normal probability distribution

Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.

In a set with mean
\mu and standard deviation
\sigma, the zscore of a measure X is given by:


Z = (X - \mu)/(\sigma)

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.

Central Limit Theorem

The Central Limit Theorem estabilishes that, for a normally distributed random variable X, with mean
\mu and standard deviation
\sigma, the sampling distribution of the sample means with size n can be approximated to a normal distribution with mean
\mu and standard deviation
s = (\sigma)/(√(n)).

For a skewed variable, the Central Limit Theorem can also be applied, as long as n is at least 30.

For a sample proportion p in a sample of size n, we have that the sampling distribution of the sample proportions has
\mu = p, s = \sqrt{(p(1-p))/(n)}.

In this question:


n = 306, p = 0.18, \mu = 0.18, s = \sqrt{(0.18*0.82)/(306)} = 0.0220.

What is the probability that the sample proportion will differ from the population proportion by less than 6%

This is the pvalue of Z when X = 0.18 + 0.06 = 0.24 subtracted by the pvalue of Z when X = 0.18 - 0.06 = 0.12. So

X = 0.24


Z = (X - \mu)/(\sigma)

By the Central Limit Theorem


Z = (X - \mu)/(\sigma)


Z = (0.24 - 0.18)/(0.022)


Z = 2.73


Z = 2.73 has a pvalue of 0.9968

X = 0.12


Z = (X - \mu)/(\sigma)


Z = (0.12 - 0.18)/(0.022)


Z = -2.73


Z = -2.73 has a pvalue of 0.0032

0.9968 - 0.0032 = 0.9936

99.36% probability that the sample proportion will differ from the population proportion by less than 6%