115k views
5 votes
En el supermercado pusieron las siguientes ofertas d frijol : 4kg a 100.80, 5kg a 170.50, 6kg a 260.60, 7kg a 320.40. ¿Cuál es la oferta que más conviene comprar? Explica tu respuesta:

User Bninopaul
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The first offer: 100.80 for 4kg

Explanation:

To find the best offer, we just need to find the price per kilogram, and we do this by dividing the price by the number of kg:

100.80 for 4kg: 100.8/4 = 25.2 per kg

170.50 for 5kg: 170.5/5 = 34.1 per kg

260.60 for 6kg: 260.6/6 = 43.43 per kg

320.40 for 7kg: 320.4/7 = 45.77 per kg

The first offer has the smaller price per kg, so it is the best offer.

User Kakajan
by
6.9k points