82.3k views
1 vote
The ages of MBA students at a university are normally distributed with a known population variance of 10.24. Suppose you are asked to construct a 95% confidence interval for the population mean age if the mean of a sample of 36 students is 26.5 years. What is the margin of error for a 95% confidence interval for the population mean

1 Answer

3 votes

Answer:

The margin of error for a 95% confidence interval for the population mean is of 1.05 years.

Explanation:

We have that to find our
\alpha level, that is the subtraction of 1 by the confidence interval divided by 2. So:


\alpha = (1-0.95)/(2) = 0.025

Now, we have to find z in the Ztable as such z has a pvalue of
1-\alpha.

So it is z with a pvalue of
1-0.025 = 0.975, so
z = 1.96

Now, find the margin of error M as such


M = z*(\sigma)/(√(n))

In which
\sigma is the standard deviation of the population(square root of the variance) and n is the size of the sample.

What is the margin of error for a 95% confidence interval for the population mean

36 students, so
n = 36

Variance of 10.24, so
\sigma = √(10.24) = 3.2


M = 1.96*(3.2)/(√(36)) = 1.05

The margin of error for a 95% confidence interval for the population mean is of 1.05 years.

User Hassaan
by
6.3k points