178k views
5 votes
How much of other chemicals must be evaporated from 400 grams of a hand sanitizer that is 24% alcohol to strengthen it to a hand sanitizer that is 30% alcohol? Correct your answer to the nearest whole number

User Jrue
by
7.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Mass of other chemicals to be evaporated is 24 grams.

Explanation:

The initial mass of the hand sanitizer = 400 grams, and has an alcohol content of 24%.

mass of its alcohol content =
(24)/(100) × 400

= 96 grams

mass of non-alcoholic content = 400 - 96

= 304 grams

If the percentage of alcohol is increased to 30%, then;

mass of its alcohol content =
(30)/(100) × 400

= 120 grams

The mass of other chemicals to be evaporated = 120 - 90

= 24 grams

User Laurenzlong
by
7.9k points