27.0k views
18 votes
4. If I have 7.7 moles of gas at a pressure of 0.090 atm and at a temperature of 56 °C, what is the volume of the container that the

gas is in?

User Zabusa
by
7.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:


2.31*10^3 L of gas are in the container.

Step-by-step explanation:

1. First, convert temperature to kelvins. Otherwise, you will get the wrong answer. T = 56 + 273.15 = 329.15 K.

2.Use the ideal gas law.
PV = nRT

3.Re-arrange for volume and use the gas contstant R =
(0.082(L*atm))/(K*mol)

4.Insert values.
PV = nRT = ((7.7 moles)(0.082 L*atm/(K*mol))(329.15K))/((0.090 atm)) = 2.31*10^3 L.

User Luca Angeletti
by
7.0k points