Answer:


We know that within two deviations from the mean we have 95% of the data from the empirical rule so then below 2 deviation from the mean we have (100-95)/2 % =2.5%. And within 3 deviations from the mean we have 99.7% of the data so then below 3 deviations from the mean we have (100-99.7)/2% =0.15%
And then the final answer for this case would be:

Explanation:
For this case we have the following parameters from the variable number of motnhs in service for the fleet of cars

For this case we want to find the percentage of values between :

And we can use the z score formula given by:

In order to calculate how many deviation we are within from the mean. Using this formula for the limits we got:


We know that within two deviations from the mean we have 95% of the data from the empirical rule so then below 2 deviation from the mean we have (100-95)/2 % =2.5%. And within 3 deviations from the mean we have 99.7% of the data so then below 3 deviations from the mean we have (100-99.7)/2% =0.15%
And then the final answer for this case would be:
