121k views
3 votes
If it takes 20 n to move an object 20m how much work was done

User Chromonav
by
6.7k points

1 Answer

1 vote

Answer:


\boxed{Work \: done = 400 \: N-m}

Step-by-step explanation:

Force = 20 N

Displacement =20 m

Work Done = Force × Displacement

= 20 × 20

= 400 N-m

User Kamalone
by
7.1k points