75.4k views
0 votes
Target sells 24 bottles of water for $3.and 36 bottles of water for $4 Which is the better buy and by how much

24 bottles for $3 by 1.50 per bottle
B)
24 bottles for 53 by 700 per bottle
24 bottles for $3 by 75c per bottle
36 bottles for $4 by 1 46 per bottle
60​

2 Answers

3 votes

Answer:

The last answer choice is the correct answer

Explanation:

im hoping this helped, if not im sorry.

User AToz
by
5.3k points
2 votes
well, buying 24 bottles, it works out at 8c per bottle were as 36bottlss for 9c each
hope this helps :)
User Ranjith Siji
by
5.1k points