196k views
5 votes
A 2-kilogram bag of sugar costs $5.09. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

User GoRGon
by
7.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$2.55 per kilogram bag of sugar.

Explanation:

To calculate the cost of only 1 bag of sugar, you would take what you know - 2 kilograms costs $5.09 - and use that to determine your answer.

Since you know how much 2 bags costs, and you need to know the cost of 1, you would divide the cost of 2 bags of sugar by 2. (5.09 ÷ 2)

That equals 2.545, but since the problem is asking you to round to the nearest cent, you would end up with -------> $2.55

Hope this helps!

stay safe

User Wikimind
by
6.5k points