77.4k views
3 votes
A 2-pound bag of chocolate candies costs $5.37. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

User Fersca
by
8.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$2.69/pound ($2.69 per pound)

Explanation:

The unit price means the cost of one pound of candies. To find this, we'll half the cost of 2 pounds of candies, which is 5.37 / 2 = $2.69 / pound. Hope this helps!

User Joe Hany
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories