137k views
0 votes
If it takes 150N of force to move a box 10 meters. what is the work done on the box?

User JKC
by
7.0k points

2 Answers

3 votes

Answer:

1500J

Step-by-step explanation:

w = fd

f=150N. d=10meters

f= (150)(10)

f= 1500 J

User Youngjae
by
6.9k points
2 votes

Answer:

1500 Joules

Step-by-step explanation:

Work = Force x Distance

When multiplying by 10 you simply shift all the digits to the

left and append a 0 to the end.

so 150 x 10 = 1500 Joules

User Todor Kostov
by
7.5k points