menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Groceries R Us is selling 8 apples for $2.80. Food Galore is selling 6 apples for $2.16. Shop Here is selling 4 apples for $1.42. Find their unit rates. Which store has the best deal?
asked
Feb 27, 2023
132k
views
20
votes
Groceries R Us is selling 8 apples for $2.80.
Food Galore is selling 6 apples for $2.16.
Shop Here is selling 4 apples for $1.42.
Find their unit rates. Which store has the best deal?
Mathematics
high-school
Yohan Hirimuthugoda
asked
by
Yohan Hirimuthugoda
7.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
12
votes
Answer:
Groceries R Us
Explanation:
i dont know how to explain lol
Shamit Verma
answered
Mar 5, 2023
by
Shamit Verma
6.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.6m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org