Answer:
Central angle = 126°
Explanation:
Area of the sector = 140π cm²
Radius of the given circle = 20 cm
Since area of the sector =
[where θ is the central angle formed by the sector at the center]
140π =

θ =

θ = 126°
Therefore, central angle of the sector will be 126°.