99.4k views
11 votes
If a bake sale is selling 3 cookies for $1.05, what is the price of one cookie?

2 Answers

7 votes

Answer:

0.35

Explanation:

if they have 3 cookies for $1.05 you would ÷ (devide) $1.05 by the amount of cookies (3) to find how much 1 cookie is worth. 1.05÷3=0.35

User Jamieann
by
7.6k points
8 votes

Answer: $0.35 which is the same as 35 cents

==========================================

Work Shown:

3 cookies = $1.05

3/3 cookies = $1.05/3

1 cookie = $0.35 = 35 cents

User StrayCatDBA
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories