111k views
4 votes
The total mass of Sandeep and his sister, Leela, is 54.75 kg. The total

mass of Sandeep and his mother, Mrs Kohli, is 105 kg. Mrs Kohli is
4 times as heavy as Leela. What is Sandeep's mass?​

2 Answers

0 votes

Answer:

38 kg

above is the answer

The total mass of Sandeep and his sister, Leela, is 54.75 kg. The total mass of Sandeep-example-1
User Intellimath
by
6.4k points
7 votes
He is 38 kg.


I'll use only the first letters of their names, to make it simpler:

S+L=54.75
S+M=105
M=4L

S+4L=105
105-54.75=4L-L=3L
L=50.25/3=16.75
S=54.75-16.75=38
User Newalp
by
6.3k points