35.0k views
2 votes
- Ms. McNeil buys 2.4 gallons of gasoline. The total cost is $7.56. The

equation 2.4p = 7.56 can be used to find the price p in dollars of
one gallon of gasoline. What is the price of one gallon of gasoline?

1 Answer

7 votes

Answer:

The price of one gallon of gasoline is $3.15

Explanation:

If the lady buys 2.4 gallons of gasoline for a total of $7.56, then as the problem suggests, one can find the unknown price of gasoline per gallon (p) by solving the equation for the unknown "p":

2.4 p = 7.56

then divide both sides by 2.4 to isolate the unknown "" on one side of the equal sign:

p = 7.56/2.4

p = $3.15

so this is the price per gallon of gasoline.

User Rahul Hendawe
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories