195k views
3 votes
William bought 6 apples for $1.98. How much will 20 apples cost?

2 Answers

1 vote

Answer:

$6.60

Explanation:

6 apples=$1.98

So, 6 times 3= 18 apples

That means you also have too multiply the price by 3 and 1.98 times 3=5.94

now you have 18 of the 20 apples

for the last two, simply divide 1.98 by three which= $.66

then add $.66 to $5.94 and get $6.60

User Mbrt
by
4.4k points
2 votes

Answer:

If 6 apples cost $1.98 then 20 apples cost

Explanation:

First you want to find the unit rate so divide both numbers

so the answer is 3

User Cyrusbehr
by
5.0k points