1.7k views
5 votes
If 24 pencils cost $1.20 then how much does one pencil cost?

User BlueskyMed
by
5.4k points

2 Answers

5 votes

Answer:

The cost is $.05 or 5 cents per pencil

Explanation:

Take the cost and divide by the number of pencils

1.20 /24

.05

The cost is $.05 or 5 cents per pencil

User Okken
by
5.1k points
3 votes

Answer:

$0.05

Explanation:

1.20 divided by 24

User Cchapman
by
4.5k points