24.1k views
5 votes
A box tube is to be constructed out of 1 cm thick metal that has a width of 10cm, a height of 6cm, and a depth of 15 cm. Which of the following represents the volume of the metal used?

(1) 420 cm3 (3) 640 cm3
(2) 540 cm3 (4) 760 cm3

User Adamek
by
6.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

(A)
420$ cm^3

Explanation:

  • Width = 10cm
  • Height = 6cm
  • Depth = 15 cm

Volume of the solid box
= 10*6*15=900$ cm^3

Since the box tube is constructed out of 1 cm thick metal, we subtract 1cm on both sides of the width and height.

See the attached diagram for illustration.

  • Internal width of the box = 10-2=8cm
  • Internal height of the box = 6-2=4cm

However, the depth of the box remains unchanged, therefore:

  • Internal depth of the box =15cm

Internal Volume of the box
=8*4*15=480$ cm^3

Volume of metal used = Volume of Solid Box - Internal Volume

=900-480

=
420$ cm^3

The correct option is A.

A box tube is to be constructed out of 1 cm thick metal that has a width of 10cm, a-example-1
User Ben Fischer
by
7.2k points