193k views
1 vote
The 16 oz jar of Peanut Butter costs $4.82. What is the cost per oz?

User Phonix
by
7.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$.30 per ounce

Explanation:

Take the price and divide by the number of ounces to get the cost per ounce

4.82/16

$.30125 per ounce

Rounding to the nearest cent

$.30 per ounce

User Abhinav Bhardwaj
by
7.8k points