menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Ms. Oliveda bought a grapefruit for .89c and three oranges. The total cost of the fruit was $2.15. How much did each orange cost?
asked
Apr 28, 2021
113k
views
4
votes
Ms. Oliveda bought a grapefruit for .89c and three oranges. The total cost of the fruit was $2.15. How much did each orange cost?
Mathematics
middle-school
Mrinal Roy
asked
by
Mrinal Roy
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
GRAPEFRUIT: .89c
subtract the grapefruit from the total cost: $2.15-.89c= $1.26
There are 3 oranges so you have to divide $1.26 by 3
Money always on top so: $1.26/3= $0.42
Each orange costs $0.42
Feralamillo
answered
May 4, 2021
by
Feralamillo
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 17, 2024
39.1k
views
Have goes to the mall if c is the number of items he bought the expression 15.89c 25?
Slickelito
asked
Aug 17, 2024
by
Slickelito
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
39.1k
views
asked
Aug 8, 2018
213k
views
The total cost of gasoline varies directly with the number of gallons purchased. Gas costs $1.89 per gallon. Write a direct variation to model the total cost c for g gallons of gas. a. g = 1.89c b. c =
Fluter
asked
Aug 8, 2018
by
Fluter
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
213k
views
asked
Feb 21, 2018
202k
views
Convert 33c,62c,-25c,89c,212c into Fahrenheit
Silvia H
asked
Feb 21, 2018
by
Silvia H
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
202k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org