179k views
5 votes
The cost of 2 markers and 5 pencils is $3.25. The cost of 4 markers and 6 pencils is $5.50.

What is the cost of each item?

1 Answer

5 votes

Answer: markers are a dollar each and pencils are twenty five cents each

Step-by-step explanation:

2x1 = 2

5x.25 = 1.25

2+1.25= 3.25

4x1 = 4

6x.25= 1.50

4+1.30 = 5.50

Hope this helps and if you need me to explain it better feel free to ask!

User Ericlee
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories