Answer:
≈ 70.4 cm
Explanation:
The circumference (C) of a circle is calculated as
C = 2πr ( r is the radius ) , thus
C = 2 × 3.142 × 11.2 ≈ 70.4 ( to 1 dec. place )
7.8m questions
10.4m answers