Answer:
The minimum running time is 319.47 s.
Step-by-step explanation:
First we find the distance covered and time taken by the train to reach its maximum speed:
We have:
Initial Speed = Vi = 0 m/s (Since, train is initially at rest)
Final Speed = Vf = 29.17 m/s
Acceleration = a = 0.25 m/s²
Distance Covered to reach maximum speed = s₁
Time taken to reach maximum speed = t₁
Using 1st equation of motion:
Vf = Vi + at₁
t₁ = (Vf - Vi)/a
t₁ = (29.17 m/s - 0 m/s)/(0.25 m/s²)
t₁ = 116.68 s
Using 2nd equation of motion:
s₁ = (Vi)(t₁) + (0.5)(a)(t₁)²
s₁ = (0 m/s)(116.68 s) + (0.5)(0.25 m/s²)(116.68 s)²
s₁ = 1701.78 m = 1.7 km
Now, we shall calculate the end time and distance covered by train, when it comes to rest on next station.
We have:
Final Speed = Vf = 0 m/s (Since, train is finally stops)
Initial Speed = Vi = 29.17 m/s (The train must maintain max. speed for min time)
Deceleration = a = - 0.7 m/s²
Distance Covered to stop = s₂
Time taken to stop = t₂
Using 1st equation of motion:
Vf = Vi + at₂
t₂ = (Vf - Vi)/a
t₂ = (0 m/s - 29.17 m/s)/(- 0.7 m/s²)
t₂ = 41.67 s
Using 2nd equation of motion:
s₂ = (Vi)(t₂) + (0.5)(a)(t₂)²
s₂ = (29.17 m/s)(41.67 s) + (0.5)(- 0.7 m/s²)(41.67 s)²
s₂ = 607.78 m = 0.6 km
Since, we know that the rest of 7 km, the train must maintain the maximum speed to get to the next station in minimum time.
The remaining distance is:
s₃ = 7 km - s₂ - s₁
s₃ = 7 km - 0.6 km - 1.7 km
s₃ = 4.7 km
Now, for uniform speed we use the relation:
s₃ = vt₃
t₃ = s₃/v
t₃ = (4700 m)/(29.17 m/s)
t₃ = 161.12 s
So, the minimum running time will be:
t = t₁ + t₂ + t₃
t = 116.68 s + 41.67 s + 161.12 s
t = 319.47 s