25.7k views
1 vote
Brandon spends $25.30 on 2 large containers of popcorn and 4 large drinks. A large container of popcorn costs $5.25. What is the price of a large drink?

User Itamar S
by
6.8k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$3.70

Explanation:

$25.30 = 2P + 4D. p for popcorn and d for drinks

P= $5.25

$25.30 = 2($5.25) + 4D

$25.30 = $10.50 + 4D

-10.50. -10.50

inverse operations

$14.80 = 4D

÷4. ÷4

Inverse operations

$3.70 = D

User Nadeem Khan
by
7.7k points