159k views
2 votes
A survey of 300 union members in New York State reveals that 112 favor the Republican candidate for governor. Construct the 98% confidence interval for the true population proportion of all New York State union members who favor the Republican candidate. Please show written work for question a to c below. a) Find critical value(s). b) "Find the Margin of Error" c) Find confidence interval for the problem.

User McCygnus
by
7.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

a) z = 2.327

b) The margin of error is of 0.065.

c) The 98% confidence interval for the true population proportion of all New York State union members who favor the Republican candidate is (0.3083, 0.4383).

Explanation:

In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of
\pi, and a confidence level of
1-\alpha, we have the following confidence interval of proportions.


\pi \pm z\sqrt{(\pi(1-\pi))/(n)}

In which

z is the zscore that has a pvalue of
1 - (\alpha)/(2).

For this problem, we have that:


n = 300, \pi = (112)/(300) = 0.3733

a) 98% confidence level

So
\alpha = 0.02, z is the value of Z that has a pvalue of
1 - (0.02)/(2) = 0.99, so
z = 2.327 is the critical value.

b)

The margin of error is:


M = z\sqrt{(\pi(1-\pi))/(n)}

So, applying to this question:


M = 2.327\sqrt{(0.3733(1-0.3733))/(300)} = 0.065

The margin of error is of 0.065.

c) Find confidence interval for the problem.


\pi - M = 0.3733 - 0.065 = 0.3083


\pi + M = 0.3733 + 0.065 = 0.4383

The 98% confidence interval for the true population proportion of all New York State union members who favor the Republican candidate is (0.3083, 0.4383).

User Mohammad Olfatmiri
by
7.5k points