95.3k views
4 votes
Suppose the round-trip airfare between Philadelphia and Los Angeles a month before the departure date follows the normal probability distribution with a mean of $387.20 and a standard deviation of $68.50. What is the probability that a randomly selected airfare between these two cities will be between $325 and $425?

User Hdomos
by
7.0k points

1 Answer

7 votes

Answer:

52.74% probability that a randomly selected airfare between these two cities will be between $325 and $425

Explanation:

Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.

In a set with mean
\mu and standard deviation
\sigma, the zscore of a measure X is given by:


Z = (X - \mu)/(\sigma)

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.

In this question, we have that:


\mu = 387.20, \sigma = 68.50

What is the probability that a randomly selected airfare between these two cities will be between $325 and $425?

This is the pvalue of Z when X = 425 subtracted by the pvalue of Z when X = 325. So

X = 425


Z = (X - \mu)/(\sigma)


Z = (425 - 387.20)/(68.50)


Z = 0.55


Z = 0.55 has a pvalue of 0.7088

X = 325


Z = (X - \mu)/(\sigma)


Z = (325 - 387.20)/(68.50)


Z = -0.91


Z = -0.91 has a pvalue of 0.1814

0.7088 - 0.1814 = 0.5274

52.74% probability that a randomly selected airfare between these two cities will be between $325 and $425

User Alex Tartan
by
7.9k points