176k views
3 votes
Tyson wants to buy some juice pouches. He has four options to choose from.

Which option has the lowest cost per pouch?

O A 8 pouches for $2.04

O B 10 pouches for $2.69

O C 12 pouches for $2.80

O D 16 pouches for $3.80

1 Answer

2 votes

Answer: C. 12 pouches for $2.80

Step-by-step explanation:

x = number of pouches

y = cost for having x number of pouches

To find the unit cost, divide y over x

For choices A through D we have the following unit costs

  • y/x = 2.04/8 = 0.255
  • y/x = 2.69/10 = 0.269
  • y/x = 2.80/12 = 0.233 (approximately)
  • y/x = 3.80/16 = 0.2375

We see that 0.233 is the lowest unit cost, so therefore, Choice C is the lowest cost per pouch.

User Barsham
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.