Answer: C. 12 pouches for $2.80
Step-by-step explanation:
x = number of pouches
y = cost for having x number of pouches
To find the unit cost, divide y over x
For choices A through D we have the following unit costs
- y/x = 2.04/8 = 0.255
- y/x = 2.69/10 = 0.269
- y/x = 2.80/12 = 0.233 (approximately)
- y/x = 3.80/16 = 0.2375
We see that 0.233 is the lowest unit cost, so therefore, Choice C is the lowest cost per pouch.