80.8k views
2 votes
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$220 for 17 ft2

User Kfan
by
5.5k points

2 Answers

5 votes

Answer:

12.94 for 1 ft squared

Explanation:

You divide 220 by 17.

User AntonDelprado
by
5.8k points
6 votes

Answer:

$12.94

Explanation:

For 17 ft² = $220

Unit rate = 220/17 = $12.94

User Ulubeyn
by
5.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.