119k views
2 votes
An owner of a small store knows that in the last week 54 customers paid with cash 63 customers paid with a debit card, and 153 paid with a credit card. Based on the number of customers from last week, what is the probability as a percent that the next customer will pay with cash?​



User Sugarcrum
by
6.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

20% probability that the next customer will pay with cash

Explanation:

A probability, as a decimal, is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.

To find as percent, we multiply by 100.

In this question:

Total of 54+63+153 = 270 customers.

Of those, 54 paid with cash.

Based on the number of customers from last week, what is the probability as a percent that the next customer will pay with cash?​

54/270 = 0.2

0.2*100 = 20%

20% probability that the next customer will pay with cash

User AtomSmasher
by
6.7k points