107k views
4 votes
You buy butter for $3 a pound. One portion of onion compote requires 3.2 oz of butter. How much does the butter for one portion cost? Round to the nearest cent.

1 Answer

7 votes

Answer:

Explanation:

You divide 3 by 16 and you get 0.1875 then multiply by 3.2 in will get 0.60

User Jaccar
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories