96.6k views
6 votes
If a fresh squeezed orange juice stand sells someone 4 cups for $4.60, what is the cost of 1 cup of orange juice?

2 Answers

7 votes

Answer:

the answer is on the above

User DataVader
by
4.8k points
8 votes

$1.15 per 1 cup of orange juice

Explanation:

find unit cost: cost ÷ quantity

4.60 ÷ 4= 1.15

User Mike Chess
by
5.2k points