229k views
5 votes
3. Mrs Green bakes muffins.

She sells them in her shop.

•On Monday she bakes 200 and sells 70% of the them.

On Tuesday she bakes twice as many muffins but has the same amount left.

What percentage of the muffins did she sell on Tuesday?

User Aleko
by
5.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

85%

Explanation:

Monday:

200 x 0.70 = 140

200 - 140 = 60

Tuesday:

400 x ? = 60

400 x 0.85 = 340

400 - 340 = 60

User Curro
by
6.1k points