Answer:
B
Step-by-step explanation:
V1 = 4.6L
T1 = 23°C = (23 + 273.15)K = 296.15
T2 = 115°F = (115 + 225.928)K = 340.928K
V2 = ?
To solve this question, we need to use Charles law which states that the volume of a fixed mass of mass is directly proportional to its temperature provided that the pressure remains constant.
Mathematically,
V = kT, k = V / T
V1 / T1 = V2 / T2 = V3 / T3 =.......=Vn / Tn
V1 / T1 = V2 / T2
Solve for V2
V2 = (V1 × T2) / T1
V2 = (4.6 × 340.928) / 296.15
V2 = 5.2L
The final of the gas is approximately 5.0L