234k views
4 votes
Mrs. Khavinson bought 1 3/4 kg of potatoes at $1.20 per 100g. How much did she have to pay for the potatoes?

1 Answer

6 votes

Answer:

$21

Explanation:

1 3/4 kg = 1750 g

$1.20/100 g = $? for 1 g

$1.20/100 g = $0.012 for 1 g

$0.012 x 1750 g = $21 for 1750 g = $21 for 1 3/4 kg

User Rehan Shikkalgar
by
6.2k points