Answer: 2.79
Step-by-step explanation: To find how much money each baseball costs, we need to find the unit price of 1 baseball.
Unit price means the cost per unit,
in this case, the cost per baseball.
Since we know that it costs $100.44 for 36 baseballs,
to find the cost for 1 baseball, we need to divide 36 into $100.44 or 100.44 divided by 36.
Dividing, 100.44 divided by 36 is 2.79.
So, the unit price for 1 baseball is $2.79.