58.9k views
1 vote
1) Find the concentration of a solution containing 300g of NaCl and 2L of water.

a) First find the molar mass of NaCl using a periodic table.
b) Convert 300g of NaCl into Mols of NaCl
c) Divide the Mols of solute by 2L, the liters of solution.​

User ChrKoenig
by
7.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

a) 58.44 g/mol

b) 5.133 moles of NaCl

c) 2.566 M

Step-by-step explanation:

a) The molar mass of NaCl is

Na: 22.99

Cl: 35.45

-----------------------

NaCl= 58.44 g/mol

b) 300 grs of NaCl x (1 mol NaCl / 58.44 grs NaCl) = 5.133 moles of NaCl

c) M= n/L

M = 5.133 moles NaCl/ 2L = 2.566 M NaCl

User Sakil
by
7.2k points