142k views
4 votes
A company produces 1,000 packages of chicken feed per month. The sales price is $4.00 per pack. Variable cost is $1.50 per unit, and fixed costs are $1,700 per month. Management is considering adding a vitamin supplement to improve the value of the product. The variable cost will increase from $1.50 to $1.90 per unit, and fixed costs will increase by 20%. The company will price the new product at $5 per pack. How will this affect operating income? (Hint: Compare the increase in revenue to the increase in cost.)

User Mykey
by
5.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

It is more profitable to add the vitamin and sell the product for $5. Income will increase by $260

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

The number of units= 1,000 packages

Actual:

Selling price= $4.00 per pack.

Variable cost is $1.50 per unit

Fixed costs are $1,700 per month.

New option:

Selling price= $5

Variable cost= $1.9

Fixed costs= $2,040

We need to calculate the net income of both options, and choose the more profitable one:

Actual:

Net income= 1,000*(4-1.5) - 1,700= $800

New:

Net income= 1,000*(5 - 1.9)- 2,040= $1,060

It is more profitable to add the vitamin and sell the product for $5.

User Davechilders
by
5.7k points