125k views
2 votes
Nadia is a stockbroker. She earns 13​% commission each week. Last​ week, she sold ​$7 comma 200 worth of stocks. How much did she make last week in​ commission? If she averages that same amount each​ week, how much did she make in commission in​ 2011?

1 Answer

5 votes

Answer:

$48,672

Explanation:

% of commission earned by Nadia = 13% of sale stock

Value of sale stock = $7,200

weekly commission earned by Nadia in $ = 13% of $7,200 = $936

It is given that she averages that same amount each​ week means that

her weekly earning for each week remains same i.e $936

There are 52 weeks in a year

so total earning by Nadia in a year = $936*52 = $48,672

As question asks how much did she make in commission in​ 2011.

It means her yearly income in 2011 is being asked which as calculated above is $48,672.

User Vortico
by
7.3k points