46.3k views
0 votes
Question 1) You can get milk at the grocery. You have decide between two options. The first option is A: 2 liters of milk for $4.60. What is the unit price? *

$2.30 per liter of milk
$2.03 per liter of milk
$0.43 per liter of milk
$0.49 per liter of milk

1 Answer

4 votes

To find the unit price, divide the total price by the total weight.

4.60 / 2 = 2.30

So, the unit price is $2.30 per liter of milk.

Best of Luck!

User Klay
by
7.4k points