Answer:
f3 = 102 Hz
Step-by-step explanation:
To find the frequency of the sound produced by the pipe you use the following formula:

n: number of the harmonic = 3
vs: speed of sound = 340 m/s
L: length of the pipe = 2.5 m
You replace the values of n, L and vs in order to calculate the frequency:

hence, the frequency of the third overtone is 102 Hz