Answer:
$0.38
:
First we need to convert pounds to ounces
1 pound = 16 ounces
Thus 16 ounces cost $3
If a portion requires two ounces of butter, we must find out the cost of these 2 ounces, knowing that 16 ounces cost $ 3
ounces cost
16 -- $3
2 -- x
To find the cost x:
![x=(3*2)/(16) = 0.375](https://img.qammunity.org/2021/formulas/arts/college/bdoipzlp0zatasgnpy4sluqsab1t3h9ksu.png)
rounding to the nearest cent: $0.38