174k views
1 vote
A bakery offers a sale price of $3.45 for 4 muffins. What is the price per dozen?

1 Answer

2 votes

Answer:

Cost of 4 muffins = $3.45

Cost of 12 muffins = (3 sets of x 4 muffins = 12)

Cost of 3 sets of muffins = $3.45 x3 = $10.35

Explanation:

User Vrepsys
by
6.6k points