Complete Question
A gas gun uses high pressure gas tp accelerate projectile through the gun barrel.
If the acceleration of the projective is : a = c/s m/sā2
Where c is a constant that depends on the initial gas pressure behind the projectile. The initial position of the projectile is s= 1.5m and the projectile is initially at rest. The projectile accelerates until it reaches the end of the barrel at s=3m. What is the value of the constant c such that the projectile leaves the barrel with velocity of 200m/s?
Answer:
The value of the constant is

Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The acceleration is

The initial position of the projectile is s= 1.5m
The final position of the projectile is

The velocity is

Generally

and acceleration is

so

=>


integrating both sides

Now for the limit
a = 200 m/s
b = 0 m/s
c = s= 3 m
d =
= 1.5 m
So we have

![[(v^2)/(2) ] \left | 200} \atop {0}} \right. = c [ln s]\left | 3} \atop {1.5}} \right.](https://img.qammunity.org/2021/formulas/physics/college/kqzzucspdzc468o87yxinakj0e67vt4lfb.png)
![(200^2)/(2) = c ln[(3)/(1.5) ]](https://img.qammunity.org/2021/formulas/physics/college/jjglk94g8eudxu9jrr3v6tdcwcj3dmuedv.png)
=>

