menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Ian purchased cans of soda for a party he was having. For every 12 cans of soda she paid $4.98. What is the cost per can of soda? The cost of each can of soda is $??
asked
Mar 6, 2021
133k
views
1
vote
Ian purchased cans of soda for a party he was having. For every 12 cans of soda she paid $4.98. What is the cost per can of soda?
The cost of each can of soda is $??
Mathematics
college
Khteh
asked
by
Khteh
6.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
.415 or 41 cents per can
you would divide 4.98/12 because the total cost is $4.98, and ian is buying 12 cans, so if they are all equal in price then you divide 4.98/12 to get your final answer of 41 cents each
Nicole Naumann
answered
Mar 11, 2021
by
Nicole Naumann
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.1m
questions
10.8m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org