133k views
1 vote
Ian purchased cans of soda for a party he was having. For every 12 cans of soda she paid $4.98. What is the cost per can of soda?

The cost of each can of soda is $??

User Khteh
by
6.8k points

1 Answer

5 votes
.415 or 41 cents per can
you would divide 4.98/12 because the total cost is $4.98, and ian is buying 12 cans, so if they are all equal in price then you divide 4.98/12 to get your final answer of 41 cents each
User Nicole Naumann
by
7.3k points